Gdzie kupować sprzęt?

Wielu początkujących zastanawia się nad tym gdzie powinna kupić swój sprzęt. Odpowiedź w zasadzie powinna być oczywista - w skateshopie, ale nie zawsze tak jest. Niestety część skateshopów, szczególnie tych w mniejszych miastach, skateshopem jest tylko z nazwy i nie zawsze można kupić w nich wszystkie części do deskorolki. Postaramy się tobie pomóc.

Skateshop
Oczywiście najlepiej kupować jest w dobrym deskorolkowym skateshopie. Tam możesz liczyć na fachową pomoc sprzedawcy, który z reguły sam jeździ na desce, posiada bogatą wiedzę i doświadczenie. Sprawdź go, porozmawiaj z nim, pytaj o wszystko. Nie wstydź się swojej niewiedzy, w takim sklepie to nic wstydliwego.
Dobry skateshop powienien mieć conajmniej kilka, kilkanaście modeli desek, traków, kółek i innych częsci do wyboru. Oczywiście wszystko powinno być w różnych rozmiarach tak byś swobodnie mógł wybrać to co Ciebie interesuje. Jeśli w twoim skateshopie nie ma czegoś co potrzebujesz, pewnych części możesz poszukać w innych sklepach.

Łożyska
Łożyska do deskorolki można najczęściej dostać w sklepach z częściami do sprzętu AGD, bądź w hurtowni łożysk. Łożyska deskorolkowe mają rozmiar 608, czyli taki sam jak te w łyżworolkach oraz... w sokowirówce. Jeśli w sklepie powiesz, że potrzebujesz łożysko do łyżworolek to powinni wiedzieć o jakie chodzi.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na oznaczenia łożysk:
- 608ZZ oznacza uszczelnienie metalowe łożyska z blaszkami ochronnymi. Łożyska z blaszkami ochronnymi są przeznaczone przede wszystkim do łożyskowań z obracającym się pierścieniem wewnętrznym. Przy obracaniu się pierścienia zewnętrznego istnieje niebezpieczeństwo wycieku smaru z łożyska przy większych pierścieniach obrotowych.
- 608 2RS oznacza uszczelnienie gumowe, stykowe. Łożyska z uszczelkami gumowymi o małym tarciu spełniają wymagania dobrego uszczelnienia przy minimum tarcia. Wargi uszczelnienia tworzą bardzo wąską szczelinę między powierzchnią walcową obrzeża pierścienia wewnętrznego tak, że uszczelnienie jest praktycznie bezstykowe. Ze względu na te właściwości uszczelki te przy lepszej skuteczności uszczelnienia, mogą pracować przy tych samych prędkościach obrotowych jak łożyska z blaszkami ochronnymi.

W deskorolce obraca się pierścien zewnętrzny, więc lepsze są łożyska 608 2RS które także zapewniają lepszą szczelność przed piaskiem, kurzem i wodą.

Montażówki
Śrubki kupowane w skateshopach pochodzą najczęściej z USA, więc występują w rozmiarówce calowej. Przez to ciężko dobrać w Polsce zapasową pojedyńczą śrubkę lub nakrętkę. Ale za to bez problemu można kupić podobnego rozmiaru śrubki i nakrętki w rozmiarze mm w naszych sklepach metalowych. Wystarczy przynieść używaną śrubkę na wzór lub poprosić o śrubki rozmiaru 8, a sprzedawca bez problemu dobierze odpowiednią razem z nakrętką. Istotne jest by poprosić o nakrętki samozabezpieczające. Samozabezpieczenie to ten kawałek plastiku, który powoduje, że nasze nakrętki nie będą się odkręcać.


Kamil Wielgus & Szymon Jaros


<- powrót

Marcin Kurzawa - bs nosegrind
foto: Rdn