Jak zbudowana jest deskorolka?

.html Deska (ang. deck)

Deska składa się zazwyczaj z 7 warstw, drewna klonowego. Część podgięta z przodu to nose, a z tyłu tail. Cały deck posiada także profil, czyli taki lekki kształt rynny na całej długości. Deski występują w różnych rozmiarach i długościach. Szerokość zwykle mieści się pomiędzy 18.5, a 20.5cm, długość 78-81cm. Większośc desek produkuje się w USA, a tam wszystko mierzy się w calach, więc często możecie się spotkać z tym, że rozmiar deski jaką chcecie kupić podany jest w calach np. 7.625'' czyli 7 i 5/8 cala. Dla przypomnienia 1 cal to 2.54cm, więc rozmiar podanej deski to 19,37cm.
Cena deski zależy od kraju w jakim została wyprodukowana, oraz od marki. Zwykle cena profesjonalnej deski oscyluje między 100zł, a 239zł.

Na co zwrócić uwagę kupując deskę?
Do odpowiedniego dopasowania ważna jest długość, szerokość oraz profil deski. Niektórzy lubią szerokie i krótsze, a inni wąskie i długie. Zależy to od upodobań. Na początek najlepiej wybrać deskę średnich wymiarów, gdyż przy zakupie kolejnej będziemy bardziej zorientowani jaką wybrać. Osobą młodym na pewno łatwiej będzie jeździło się na deskach węższych, oraz krótszych, a osobom wysokim doradzał bym kupowanie długich desek.

Jaką wybrać firmę?
Na pewno ważnym elementem są pieniądze i to one odgrywają główną role. Jednak warto wspomnieć o tym, że każda firma ma swój team, czyli zawodników jakich sponsoruje, swoich grafików oraz właścicieli. Na pewno miłe uczucie jest jeździć na desce sygnowaną nazwiskiem swojego ulubionego pro skatera. Większość firm ma również swój klimat, muzykę która ich inspiruje, styl jazdy itd, a to także jest dobrym powodem na wybór tej czy innej deski. Kupując deskę polskiej firmy, wspieracie ją i o tym także pamiętajcie.
Większość początkujących osób zwraca uwagę na grafikę która znajduje się na spodzie blatu. To jest fajne, ale pamiętaj, że podczas jazdy ta deska się ściera i po jakimś czasie grafiki nie będzie już widać.

Zakup używanej deski
Gdy chcesz kupić używaną deskę, najpierw poproś sprzedającego czy mógłbyś się na niej przejechać i zrobić kilka trików, oraz dokładnie ją obejrzyj z wszystkich stron. Może się zdarzyć, żę ktoś będzie chciał Ci sprzedać nadłamany deck. Jeżeli nie znasz się na deskach i nie możesz skorzystać z rady doświadczonego kolegi, deski używanej po prostu nie kupuj. Tak będzie dla Ciebie najbezpieczniej.
Gdy deska ma widoczne ślady klejenia, rozwarstwienia, lub była pomalowana od spodu, absolutnie jej nie kupuj.

Dlaczego deski się łamią?
Najczęściej spowodowane jest to złym lądowaniem. Przy każdym sklejonym tricku powinniśmy spaść nogami na śrubki, jednak często się to nie udaje i może to doprowadzić do złamania. Deska najczęściej łamie się gdy jest już miękka, mocno rozwarstwiona itd. Złamanej deski niestety nie możemy reklamować w sklepie.


Papier ścierny (ang. Griptape)

Papier ścierny kupowany do deskorolki jest samoprzylepny do samodzielnego naklejenia. Dzięki niemu mamy łapiemy odpowiednią przyczepność przyczepność butów z deską. Warto dbać o jego czystość. Najlepiej zawsze przed wejściem na deskę staraj się mieć czyste buty, unikaj jazdy w deszczu, oraz w zabłoconych butach.
Papier można kupić zwykle w cena od 15 do 25zł.
Sposób przyklejenia papieru do deski opisujemy w osobnym artykule.


Traki (ang. Trucks)

Traki to ta metalowa część pod deckiem. Na nich zamocowane są kółka z łożyskami. Traki umożliwiają skręcanie deskorolki, ale dodatkowo wykorzystuje się je do trików zwanych grindami. Ważną częścią traka jest kingpin, czyli duża śruba, która łączy części w całość. Kingpin narażony jest na duże obciążenia podczas jazdy i dlatego czasem potrafi pękać. Jak go wymieniąć opiszemy w osobnym artykule.

Do odkręcania kingpina służy klucz płaski 14-ka a do odkręcania nakrętek z osiek klucz płaski 13-ka.
Cena traków wynosi od 80zł do 200zł.

Jaką wybrać wysokość oraz szerokość?
Szerokość traka należy dobrać do szerokości deski - powinna być taka sama lub lekko mniejsza. Wysokość traków występuje najczęściej w 3 rozmiarach LOW, MID i HIGH. Wybór jej zależy głównie od upodobań, ale warto także brać pod uwagę wysokość kółek jakie się ma. Do bardzo dużych kółek lepiej mieć traki MID lub HIGH. Najpopularniejszy jest rozmiar LOW i niestety większość sklepów ma w swojej ofercie tylko taki rozmiar.

Zakup używanych traków
Zakup używanych traków jest bardziej bezpieczny jak zakup używanej deski. Traki przed zakupem należy oczywiście dokładnie obejrzeć ze wszystkich stron, czy nie ma jakiś pęknięć, oraz czy ośki nie są bardzo zniszczone od grindowania. Zwróć uwagę czy podkładki do traków są z kompletu, bo być może sprzedający wymienił je na gorsze. Warto także sprawdzić czy gumki nie są mocno zniszczone.

Inne uwagi
Nowe traki, a szczególnie nowe gumki, muszą się wyrobić, dlatego nie przejmujcie się gdy na początku traki będą się luzować. Najlepiej mieć ze sobą klucz 14-ka którym będziemy dokręcać kingpina, gdy się poluzuje.


Kółka (ang. Wheels)

Do skompletowania deskorolki potrzebujemy komplet 4 kółeczek wykonanych z poliuretanu. Sprzedawane są one w kompletach oznaczone twardością, najczęściej 90A do 101A. Im większa wartość tym kółka są twardsze. Twarde łatwiej ślizgają się po nawierzchni, więc łatwiej na nich dokręcać triki z obrotami ciała. Próby dokręcania trików na miękkich kółkach mogą skończyć się tzw. kwadratem czyli spłaszczeniem kawałka kółka.
Kółka mają także swoją wielkość mierzoną w mm. Najczęściej spotykane rozmiary to 48 do 58mm. Duże koła są szybki i najczęściej stosowane są do jazdy na rampie.
Należy pamiętać, że kółka z upływem czasu się ścierają - spowodowane jest to tarciem kółka o nawierzchnię. Nic na to nie poradzimy.
Cena kompletu kółek wynosi od 49 do 130zł.

Zakup używanych kółek
Zakup używanych kółek, podobnie jak traków, jest stosunkowo bezpieczny. Kółka trzeba obejrzeć, oraz najlepiej się na nich przejechać. Podczas jazdy łatwo sprawdzisz czy nie są one dla Ciebie za małe lub za duże, oraz czy nie są wytarte i kwadratowe.


Łożyska (ang. Bearings)

Komplet łożysk do deskorolki składa się z 8 sztuk, oraz opcjonalnie 4 tulejek. Jak łatwo sprawdzić na każde kółko przypadają 2 łożyska oraz 1 tulejka. Szybkość łożysk mierzymy w ABEC. Miara ta występuje jako liczby nieparzyste od 1 do 7. Im większa wartość ABEC tym szybsze łożyska. Najczęściej stosowane są łożyska ABEC-3 i ABEC-5. ABEC-7 są już bardzo szybkie i nie każdy taką szybkość lubi.
Cena kompletu łożysk wynosi około 39-200zł.


Montażówki (ang. Hardware)

Montażówki to metalowe śrubki w komplecie z nakrętkami, którymi mocujemy traki z deską. Posiadają 2 rodzaje główek na klucz imbusowy lub krzyżak. Ważne jest to, aby używać odpowiedniego śrubokręta czy też klucza imbusowego dostosowanego do rozmiaru śrubki. Jeśli użyjesz złego to możesz stępić otwór i ciężko będzie Ci je odkręcić/przykręcić. Starym problemem jest to, że amerykańskie montażówki są robione na calowy rozmiar klucza imbusowego, wiec jeśli zgubisz oryginalny klucz to nie dobierzesz zapasowego w Polsce.
Drugą częścią montarzówek są nakrętki samozabezpieczające. Samozabezpieczenie to ten kawałek plastiku, który powoduje, że nasze nakrętki nie będą się odkręcać. Nie kosztują dużo, więc warto czasem wymienić je na nowe.
Cena kompletu oscyluje między 10zł, a 25zł.


Kamil Wielgus


<- powrót

Bartek Morawiec - switch bs tailslide
foto: Rdn